Žiarovky patria k všeobecne najpoužívanejším druhom, čo sa týka skupiny osvetlenia. Využitie nachádzajú hlavne v domácnostiach a priemyselných priestoroch, kde sú neodmysliteľnou súčasťou už nejakú tu dobu. LED ziarovky obsahujú špeciálnu a modernú technológiu, ktorú poznáme pod známou značkou LED. Využívajú polovodičové súčiastky, ktoré dokážu vytvárať dostatočne svetlo, ale na druhu stranu nevyžarujú skoro žiadne teplo, čo je veľkého východu hlavne ak sú žiarovky potrebné na permanentne používanie skratka na každý deň. LED žiarovky sú, teda svietidla, ktoré sa môžu pochváliť svojou nízkou spotrebou elektrickej energie. Ich silnou stránkou je taktiež dlhá životnosť, ktorá zaručiť všetkým používateľom plynulú s bezporuchovú prevádzku. Hodnota životnosti u týchto LED žiarovkách môže byť od 30 000 až do nejakých 70 000 hodín záleží to od toho na aké miesto sa rozhodnete žiarovku využívať a následne aj od toho po akom modelu sa rozhodnete “siahnuť”.

LED

Samozrejme, že od výšky hodnoty životnosti sa následne odvíja aj vyššia cena, ktorá sa vám, ale neskôr rozhodne vráti. Pre porovnanie bežne žiarovky dosahujú životnosť okolo tisíc hodín, čo je oproti týmto úsporným druhom priepastný a dosť citeľný rozdiel. Práve tieto spomenuté atribúty ich odlišujú od bežných žiaroviek, ktoré môžete poznať z každodenného používania. Veľkým plusom, ktorým sa môžu žiarovky rozhodne pochváliť je aj to, že neobsahujú žiadne nebezpečne látky, ktoré by škodili ľudom alebo životnému prostrediu. Sú tak plné šetrne k prírode aj pri svojej likvidácii. Staršie druhy žiaroviek, ako napríklad “halogénové” obsahovali rôzne toxické látky ako ortuť či olovo. Dôležitým parametrom, na ktorí sa určite pri výbere LED žiaroviek zamerajte je samotná pätica a závit konkrétnej žiarovky. Pätica, ako mnohí viete je mechanicky súčiastky, ktorá je súčasťou každej žiarovky a slúži na upevnenie a pripojenie každej žiarovky do elektrickej siete, čiže k samotnému prúdu. Každá pätica následné zapadá do časti svietidla, ktorá sa označuje ako objímka. Na trhu sa vyskytujú dve základné druhy, čo sa týka princípu inštalácie žiarovky.

LED

Najčastejšie za zvykne využívať tzv. skrutkovacia pätica, ktorá sa do objímky, teda do zdroja umiestňuje pomocou pevného, ale zároveň jemného zaskrutkovania v smere ručičkových hodín. Inštalácia sa vykonáva ručne, s citom a samozrejme pod vypnutým zdrojom elektrického prúdu. Môžete sa stretnúť aj s modernejším druhom a tu sú pätice, ktoré sa do objímky zasúvajú. Takéto žiarovky sa vyznačujú dvoma tzv. kolíkmi, ktoré sa zacvaknú do zdroja svietidla. Čo sa týka konkrétnych druhov závitov stretnúť sa môžeme s niekoľkými druhmi. Najpoužívanejší a zároveň aj najznámejší je pritom druh závitu E 27 využíva sa napríklad v domácnostiach, kde sa používa na nástenné a stropné svietidla. Konkrétne číslo označuje 27 milimetrový priemer závitu. Ide o skutkovací typ závitu. Ďalším podobným skrutkovacím druhom len o niečo menším je závit e 14. Priemer ma, teda 14 milimetrov. Tento závit sa využíva v rôznych lampičkách a menších stropných svietidlách. Medzi zasúvacie pätice patria druhy ako GU10, G9 či G 4, ktoré sa zvyknú používať na osvetlenie menších priestorov, ako je kúpeľňa, či WC.